ACC 561-Rice Company has a unit selling price of $800

Subject: Business    / Accounting
Question

Rice Company has a unit selling price of $800, variable costs per unit of $470, and fixed costs of $299,700.

Compute the break-even point in units using (a) the mathematical equation and (b) unit contribution margin.(Round answers to 0 decimal places, e.g. 1,225.)

(a) Mathematical Equation(b) Unit contribution margin Break-even point

units

units